Aktuální seznam testovacích míst
Následující text Vám zodpoví základní informace týkající se testování na HIV.
Jak poznám rizikovou situaci?
Infekce HIV se přenáší třemi způsoby: krví, pohlavním stykem (sperma, poševní tekutina) a z matky na dítě (během těhotenství, porodu a mateřským mlékem). Rizikovou situaci představuje každý nechráněný pohlavní styk – především anální a vaginální, ale též orální sex. Hormonální antikoncepce ani očkování proti infekci HPV (infekci lidskými papilomaviry) před HIV neochrání. HIV se může snadno přenést při injekčním užívání drog sdílením injekčních jehel, stříkaček a roztoků. K přenosu též může dojít při náhodném poranění o kontaminovanou jehlu. Pokud jste se setkali s některou z uvedených situací, nechte se otestovat.
Bez obav z nákazy můžeme s HIV pozitivním udržovat běžné společenské kontakty (podání ruky, objetí, políbení). HIV nepřenáší hmyz ani jiní živočichové, nepřenáší se společným užíváním WC nebo společným sdílením nádobí. K přenosu infekce nedojde ani při masturbaci.
Kdy bychom měli zajít na test?
Testování by mělo následovat po každé rizikové situaci, ať už k ní dojde jednorázově nebo opakovaně. Po nahodilém riziku (nechráněný sex, experiment s drogami…) je vhodné podstoupit test za tři měsíce od konkrétní rizikové situace. Tak obdržíte spolehlivý výsledek. Při opakovaném rizikovém chování, kdy se nedaří dodržet tříměsíční odstup, se především snažte riziko omezit respektováním bezpečnějších praktik a test absolvujte nejméně jednou ročně, ideálně po půl roce. Výsledek testu vzhledem k infekci HIV vypovídá v tomto případě o stavu před třemi měsíci.
V případě vysokého rizika (např. nechráněný sex s HIV pozitivní osobou, zejména nechráněný anální styk) je možné test podstoupit dříve, již za 18–22 dnů od rizika (nestanovují se pouze protilátky proti viru HIV, ale také součást viru nazývaná antigen p24). Negativní výsledek není ale definitivní a opakovaný test za 3 měsíce od rizikové události je nezbytný.
Přijít na test doporučujeme v případě zahájení nového vztahu – i v tomto případě je potřebné zohlednit dobu tří měsíců od posledního rizika. Vhodné je provést test u obou partnerů.
Proč bychom měli zajít na test?
Testování na HIV je významnou preventivní metodou omezující šíření této infekce, která může řadu let probíhat skrytě bez výraznějších projevů. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test. I zcela zdravě vypadající člověk může být infikován. Testování je na řadě míst dostupné bezplatně a anonymně, není třeba předkládat kartičku pojišťovny ani jiný identifikační průkaz. Pokud jste HIV pozitivní, je žádoucí se to dozvědět co nejdříve, aby Vám mohla být poskytnuta potřebná zdravotní péče a aby se zabránilo dalšímu šíření infekce HIV.
Co bychom měli vědět před testem?
Na našich stránkách si můžete vyhledat nejbližší poradnu. Zjistěte si její ordinační hodiny, zda je test zpoplatněn a jaká je jeho případná cena a zda se test provádí pod jménem nebo anonymně. V řadě poraden se můžete předem telefonicky objednat na konkrétní dobu. Na test HIV nemusíte chodit nalačno, naopak doporučujeme dodržovat pitný režim a najíst se, abyste předešli kolapsu při odběru krve.
Jak testování probíhá?
Každé provedení testu na infekci HIV má být spojeno s tzv. předtestovým poradenstvím, vydání výsledku je provázeno tzv. potestovým poradenstvím. Poradenství provádí školený poradce. U každého se zjišťuje druh rizika (sexuální styk, injekční aplikace drog apod.) a kdy k němu došlo (v případě více rizik se uvádí poslední riziko). Dále se zaznamenává pohlaví, věk a kraj bydliště testované osoby (i u anonymního testování). Poradce rovněž informuje o způsobu sdělení výsledku testu.
Co dělat, než obdržíme výsledek testu na HIV?
Před obdržením výsledku je důležité dodržovat zásady bezpečnějšího sexu, v ideálním případě naprostou sexuální abstinenci. Hlavním cílem je zabránit přenosu nákazy na další sexuální partnery. V této době nedarujte krev.
Co znamená HIV negativní výsledek?
Negativní výsledek testu znamená, že jste se nenakazili virem HIV (jste HIV negativní), pokud byl test proveden minimálně 3 měsíce od poslední rizikové situace. Negativní výsledek testu neznamená, že je negativní i Váš sexuální partner. V případě, že chcete mít jistotu o jeho negativitě, je potřeba, aby test na HIV absolvoval i Váš sexuální partner a ne pouze jeden z páru. To, že je nyní výsledek testu negativní, neznamená, že se nemůžete infikovat v budoucnu nebo že jste vůči HIV imunní. V případě, že dojde k dalšímu rizikovému chování, je zapotřebí provést další test, který se bude vztahovat k novému riziku. Sexuální chování by mělo být po absolvování testu spojeno s dodržováním zásad bezpečnějšího sexu.
Co je to reaktivní výsledek?
S reaktivním výsledkem se nejčastěji setkáte při použití rychlotestů a testování v terénu mimo běžné kamenné poradny. Reaktivní výsledek není to samé, co pozitivní výsledek. Standardní laboratorní testy i rychlotesty nemusí reagovat pouze na HIV infekci, a proto se reaktivní výsledek může objevit také u lidí, kteří nejsou nakaženi HIV. Reaktivní výsledek je ještě nutné ověřit konfirmačním neboli „potvrzujícím“ testem provedeným Národní referenční laboratoří pro HIV/AIDS ve Státním zdravotním ústavu. Pouze na základě konfirmačního testu můžeme určit diagnózu HIV pozitivity.
Co znamená HIV pozitivní výsledek?
Pozitivní výsledek testu na infekci HIV znamená, že je člověk infikovaný virem HIV. Tato informace by měla být sdělována lékařem citlivě a důvěrně. HIV pozitivita není to samé co AIDS. Pozitivní výsledek neznamená konec života. Infekce HIV je chronické onemocnění, které je dnes možno dobře kontrolovat léčbou.
Je zapotřebí, aby HIV pozitivní dodržoval určité zásady, o kterých je poučen. Seznámení s nimi potvrdí svým podpisem ve formuláři „Informace pro člověka infikovaného virem HIV“. HIV pozitivní osoby mají svá práva i povinnosti:
- registrovat se v HIV centru dle vlastní volby, kde mají nárok na ošetření a léčbu,
- dodržovat zásady bezpečnějšího sexu,
- pečovat o své zdraví, zamezit opakovaným sexuálně přenosným infekcím a dodržovat správnou životosprávu,
- dodržovat hygienické návyky,
- HIV pozitivní nemusí svou pozitivitu sdělovat zaměstnavateli (pokud se nejedná o činnost epidemiologicky závažnou) či osobám ve svém okolí.
Infekce HIV patří zatím mezi nevyléčitelné nemoci, ale při dodržování léčebného postupu mohou vést HIV pozitivní plnohodnotný život.