Kdy na test
Testování by mělo následovat po každé rizikové situaci, ať už k ní dojde jednorázově nebo opakovaně. Po nahodilém riziku (nechráněný sex, experiment s drogami…) je vhodné podstoupit test za tři měsíce od konkrétní rizikové situace. Tak obdrží testovaný spolehlivý výsledek. Při opakovaném rizikovém chování, kdy se nedaří dodržet tříměsíční odstup, je především třeba riziko omezit respektováním bezpečnějších praktik a test absolvovat nejméně jednou ročně, ideálně po půl roce. Výsledek testu vzhledem infekci k HIV vypovídá v tomto případě o stavu před třemi měsíci.
V případě vysokého rizika (např. nechráněný sex s HIV pozitivní osobou, zejména nechráněný anální styk) je možné test podstoupit dříve, již za 18–22 dnů od rizika (nestanovují se pouze protilátky proti viru HIV, ale také součást viru nazývaná antigen p24). Negativní výsledek není ale definitivní a opakovaný test za 3 měsíce od rizikové události je nezbytný.
Přijít na test doporučujeme v případě zahájení nového vztahu – i v tomto případě je potřebné zohlednit dobu tří měsíců od posledního rizika. Vhodné je provést test u obou partnerů.
Testování na HIV je povinné pro dárce krve, orgánů, tkání, spermatu, oocytů, mateřského mléka a také se provádí u všech těhotných žen.
Proč na test
Znalost výsledku aktuálního vyšetření, je významnou preventivní metodou omezující šíření této infekce. Infekce HIV může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test. I zcela zdravě vypadající člověk může být infikován. Testování je na řadě míst dostupné bezplatně a anonymně, není třeba předkládat kartičku pojišťovny ani jiný identifikační průkaz. Pokud je člověk HIV pozitivní, je žádoucí se to dozvědět co nejdříve, aby mohla být poskytnuta potřebná zdravotní péče co nejdříve, a aby se zabránilo dalšímu šíření infekce HIV.
Před testem
Na webu www.tadyted.com je možné si vyhledat nejbližší poradnu, zjistit její ordinační hodiny, zda je test zpoplatněn, jaká je jeho případná cena, zda se test provádí pod jménem nebo anonymně. Lze využít i telefonické pomoci na bezplatných linkách 800 144 444 či 800 800 980. V řadě poraden je možné se předem telefonicky objednat na konkrétní dobu.
Na test HIV není vhodné chodit nalačno, naopak. Doporučujeme dodržovat pitný režim a najíst se, abyste předešli kolapsu při odběru krve.
Druhy testů
Test, který se používá při základním vyšetření na HIV infekci, je tzv. testem vyhledávacím neboli screeningovým. Ve vyšetřovaném vzorku krve (nebo slin) se jím stanovuje přítomnost protilátek proti viru HIV a také antigen p24 (molekula uvnitř viru HIV).
Antigen p24 je možné zachytit v časné fázi infekce při množení viru a je přímým průkazem viru. V krevním oběhu dosahuje nejvyšší koncentrace kolem třetího týdne od počátku infekce. HIV je pro imunitní systém neznámou látkou, se kterou se setkává poprvé, a trvá tedy několik týdnů, než na něj odpoví protilátkami cílenými speciálně proti HIV. Odezva organizmu je vůči HIV velmi individuální, a proto protilátky u někoho můžeme najít v dostatečné koncentraci dříve a u jiného později. Tříměsíční odstup (tzv. diagnostické okénko) však dostatečně spolehlivě zajistí, že můžeme výsledek testu uzavřít jako HIV negativní (na rozdíl od pozitivity, kterou můžeme, ale také nemusíme, prokázat již po třech týdnech). Každý reaktivní výsledek je nutné konfirmovat (potvrdit) v Národní referenční laboratoři pro HIV/AIDS. Teprve po provedení konfirmačního testu s pozitivním výsledkem předává lékař informaci, že konkrétní osoba je HIV pozitivní.
Test na HIV se může provádět různým způsobem:
– test po odběru žilní krve: je testem nejpřesnějším, nejčastěji je užívaný při testování ve zdravotnickém zařízení. Po odběru je vzorek krve zaslán do laboratoře, kde probíhá vlastní testování. Výsledek poté zasílá laboratoř poradci a ten jej sděluje klientovi. Nevýhodou je časová náročnost. Na výsledek se čeká obvykle několik dní a podmínkou je druhá návštěva v poradně. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a antigen p24.
– test po odběru kapky krve z prstu: Vzorek krve se vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro krevní testy. Tento druh testu je spolehlivý, ale při reaktivním výsledku je vždy nutné ověření testem ze žilní krve. Výhodou je okamžité sdělení výsledku, což umožňuje použití v kontaktních centrech, v mobilní sanitce apod. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a některé typy testů zjišťují i přítomnost antigenu p24.
– slinný test: u tohoto testu se provádí odběr slin stěrem ze sliznice v ústech. Odebraný vzorek se zpravidla vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro slinné testy. Současné slinné rychlotesty jsou spolehlivé, ale při reaktivním výsledku je vždy nutné ověření testem ze žilní krve. Výhodou je, že není zapotřebí odběr krve a sdělení výsledku je rychlé. Tento test vyšetřuje pouze protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2).
Test z kapky krve nebo ze vzorku slin můžeme označit jako rychlotest s možností odečtení výsledku během testování. Citlivost testů k počínající infekci je mírně nižší než u standardních laboratorních metod, čímž se prodlouží imunologické okno na počátku infekce. Rychlotesty schválené pro sebetestováni se označují jako sebetesty. Sebetesty nelze použít v případě užívání PrEP (preexpoziční profylaxe) pro možné zkreslení výsledku.
Průběh testování
Každé provedení testu na HIV infekci má být spojeno s tzv. předtestovým poradenstvím, vydání výsledku je provázeno tzv. potestovým poradenstvím. Poradenství provádí školený poradce. Test může být proveden pod jménem nebo anonymně. U každého, kdo je testován, je nutné zjistit druh rizika (sexuální styk, injekční aplikace drog apod.), dobu mezi rizikem a testem, zda již uplynula dostatečná doba pro správné vyhodnocení testu. Dále se zaznamenává pohlaví, věk a kraj bydliště testované osoby (i u anonymního testování). Poradce rovněž informuje o způsobu sdělení výsledku testu, o tom zda se test provádí pod jménem nebo anonymně.
Lze využít i telefonické pomoci na bezplatných linkách 800 144 444 či 800 800 980. V řadě poraden je možné se předem telefonicky objednat na konkrétní dobu. Na test HIV není vhodné chodit nalačno, naopak. Doporučujeme dodržovat pitný režim a najíst se, abyste předešli kolapsu při odběru krve.