Ve světle nových důkazů, které přinesly dvě velké klinické studie PROUD a IPERGAY prezentované na nedávné konferenci CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections) v Seattlu, vydalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) komentář, ve kterém vyzývá státy Evropské unie, aby zvážily možnost zavedení pre-expoziční profylaxe (PrEP) jako součást komplexního přístupu v prevenci HIV infekce ve skupinách nejvíce ohrožených nákazou HIV a to u mužů majících sex s muži. Celý komentář v angličtině je k dispozici na webu ECDC.
Ještě v listopadu minulého roku bylo přitom vyjádření ECDC ohledně užívání pre-expoziční profylaxe mnohem opatrnější především kvůli obavám z rozvoje lékové rezistence a sníženého používání kondomů a méně bezpečného sexu (více zde).
ECDC se tak přidalo ke stanovisku Světové zdravotnické organizace (WHO), která již v minulém roce uvedla doporučení využívat pre-expoziční profylaxi mezi muži majícími sex s muži v doporučených postupech pro klíčové skupiny (Consolidated guidelines on HIV prevention, diagnosis, treatment and care for key population k dispozici na stránkách WHO).
Princip pre-expoziční profylaxe spočívá v pravidelném preventivním užívání léků na HIV infekci s cílem zabránit nákaze u HIV negativního. Ve výše zmíněných studiích byla prokázána redukce přenosu HIV infekce mezi muži majícími sex s muži až o 86 %. Zdá se, že klíčovým krokem pro zavedení profylaxe bude schválení užívání přípravku Truvada (kombinace emtricitabinu a tenofoviru) pro využití v prevenci a nikoliv pouze pro léčbu. Poté bude zapotřebí určit, jakým způsobem se bude PrEP užívat, jak bude sledováno zdraví jejích uživatelů, jaká bude cena a dořešit další praktické otázky.
MUDr. Veronika Šikolová